Перейти до основного вмісту

Традиції економічної освіти, наукових досліджень у галузі економіки формувалися протягом усього часу існування нашого університету. Вже в перші десятиліття після відкриття у Чернівцях університету викладалися курси народного господарства, національної економіки і статистики, фінансів. Особливий етап у розвитку економічної науки та викладання економічних дисциплін у Чернівецькому університеті пов’язаний з перебуванням тут на посаді позаштатного професора факультету держави і права відомого вченого-економіста Йозефа Алоїза Шумпетера, який з 1909 по 1911 рік викладав економічні науки у Чернівецькому університеті і де написав свою фундаментальну працю «Теорія економічного розвитку» (1912).

У період перебування Буковини у складі Румунії (1918-1940 рр.) у Чернівецькому університеті функціонували дві кафедри економічного профілю: кафедра фінансів і статистики та кафедра політичної і національної економіки, викладачі яких проводили досить інтенсивну та плідну науково-дослідницьку роботу. Серед них можна назвати: Іона Гицеску, професора кафедри фінансів і статистики, який став доктором філософії у Геттінгені, був директором банку, а з 1919 року працював у нашому університеті, ставши у 1933 р. деканом факультету права; Короаме Кристофора, штатного професора кафедри політичної та національної економіки (уродженця с. Красноїльськ, Буковина), який аналізував проблеми взаємозв’язку теорії вартості та теорії граничної корисності; Бісуйоческу Дмитра, доктора економічних і фінансових наук, який досліджував систему орендних відносин; Дамяна Константина, який став доктором політекономічних  наук у Парижі в 1922 р., а з 1931 р. працював викладачем Чернівецького університету. Колом його наукових інтересів були проблеми соціально-економічних відносин в Румунії (аграрна реформа, еволюція економічної кризи та ін.).

У 1940 р. після возз’єднання Буковини з радянською Україною Чернівецький університет стає державним вузом УРСР з українською мовою викладання. У жовтні 1945 року була створена кафедра політичної економії, викладачі якої викладали економічну теорію на всіх факультетах університету. Основними напрямками наукової діяльності колективу кафедри в період її становлення були проблеми вдосконалення аграрних відносин, розвитку економічної думки в 40-90-ті роки ХХ ст., впровадження госпрозрахунку в сільському господарстві. 

Економічний факультет як самостійний структурний підрозділ у Чернівецькому університеті було засновано в 1971 році. З початку заснування економічного факультету на ньому було підготовлено понад 16 тис. фахівців економічних спеціальностей.  З часу відкриття у 1990 році денного відділення економічний факультет Чернівецького державного університету перетворюється у головний центр вищої економічної освіти Буковинського регіону та Західної України.

В різні періоди деканами економічного факультету були доцент Бутковський В.А. (1971-1983), доцент Свердан М.Л. (1983-1988), доцент Щурик М.В. (1988-1993), доцент Зайцев Ю.К. (1993-1997), професор Комарницький І.Ф. (1997-2007), професор Нікіфоров П.О. (2007-2015), професор Білоскурський Р.Р. (2015-2024), а з 2024 року і по теперішній час економічний факультет очолює доцент Грешко Роман Ігорович.

На сьогодні економічний факультет – один з найбільших факультетів Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, на якому навчається понад дві тисячі студентів денної та заочної форм навчання. У структурі економічного факультету функціонує 7 потужних випускових кафедр, які здійснюють підготовку бакалаврів, магістрів та докторів філософії за 19-ма сучасними освітньо-професійними та науковими програмами, такими як «Економічна кібернетика», «Облік і оподаткування», «Фінанси, банківська справа та страхування», «Менеджмент організацій і адміністрування», «Управління персоналом», «Підприємництво та управління бізнесом», «Маркетинг», «Міжнародні економічні відносини» та інші. Якість освітнього процесу забезпечує фаховий науково-педагогічний персонал факультету, який складається із 20 докторів економічних наук, професорів та понад 84 кандидатів економічних наук. Проведення лекційних занять повністю забезпечене викладачами з науковим ступенем.

Пріоритетним напрямом діяльності економічного факультету є наукова робота. На факультеті сформовані перспективні наукові школи з інституціонального спрямування, соціалізації економіки, економічної кібернетики, менеджменту, маркетингу, обліку, фінансів, які займаються актуальними напрямками наукових досліджень («Інституційне середовище розвитку інноваційних бізнес інноваційних бізнес-процесів в умовах соціальних викликів», «Фінансові інструменти сталого економічного розвитку», «Геостратегічні орієнтири сталого економічного розвитку України в умовах модифікації глобальних викликів», «Розвиток обліково-аналітичного забезпечення управління бізнесом», «Управління розвитком мікро- та макроекономічних систем в умовах нестабільності», «Маркетинговий підхід в контексті формування креативної економіки: теоретичні аспекти та прикладні рішення», «Моделювання процесів екологічно та соціально збалансованого розвитку економічних систем»).

Науковці економічного факультету є членами редколегій багатьох наукових фахових видань України економічного спрямування, а також входять до складу редколегій закордонних видань Deutscher Wissenschaftsherold  (Німеччина), European Journal of Accounting, Finance & Business  (Румунія), Forum Scientiae Oeconomia  (Польща), Global Journal of Research in Business Management  (Індія), Journal of Digital Transformation  (Норвегія), Journal of Economics and Management Sciences  (США), Political Science and Security Studies Journal  (Польща), Politics & Security  (Болгарія), Scientific World Journal (Болгарія), Modern engineering and innovative technologies (Німеччина), Studia Regionalne i Lokalne (Польща).

Вже традиційними та щорічними є міжнародні науково-практичні конференції за участі вітчизняних та зарубіжних науковців («Математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці», «Фінансові інструменти сталого розвитку економіки», «Маркетинг та брендинг територій: проблеми регіонального розвитку», «Трансформація системи міжнародних, національних та локальних ринків», «Наукова спадщина Йозефа Алоїза Шумпетера»).

Успішно функціонують разові спеціалізовані вчені ради по захисту дисертацій, аспірантури та докторантура, що готують наукові кадри не лише для Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, але й для багатьох інших закладів вищої освіти Буковини та України.

Одним з ключових пріоритетів у діяльності економічного факультету є міжнародний вектор діяльності, що забезпечує його розвиток та конкурентоспроможність в сучасному глобалізованому світі. Економічний факультет постійно вдосконалює освітню систему завдяки активній співпраці з університетами країн ЄС та країн-партнерів. У рамках міжнародних проєктів, що фінансуються Європейським Союзом, впроваджуються сучасні освітні практики, розширюються можливості для академічного обміну та зміцнюється партнерство між університетами різних країн. Це сприяє розвитку інноваційних підходів до навчання та підвищенню конкурентоспроможності випускників.

Економічний факультет тісно співпрацює з Університетом Норд (Норвегія), Університетом Лотарингії м. Мец (Франція), Віденським університетом (Австрія), Університет м. Грац (Австрія), Мюнстерським Університетом прикладних наук (Німеччина), Альпен-Адрія Університетом м. Клагенфурт (Австрія), Дюссельдорфським Університетом прикладних наук (Німеччина), Університетом м. Гронінгейн (Нідерланди), Сучавським університетом «Стефана чел Маре» (Румунія), Університетом м. Ясси «Олександра Іоана Кузи» (Румунія), Інститутом доктора філософії Яна-Урбана Сандала (Норвегія), Університетом м. Лодзь (Польща), Університетом м. Валенсія (Іспанія),  Академією Леона Козьмінського (Польща), Університетом Миколаса Ромеріса (Литва),  Університетом Лазарського (Польща), Міжнародним фондом соціальної адаптації (Україна) та ін.

Співробітники економічного факультету брали участь у реалізації 3 TEMPUS проєктів («Сприяння інтернаціоналізації вищих навчальних закладів у країнах Cхідного партнерства через культурні та структурні перетворення», «Розбудова партнерства між університетом та підприємством задля навчання на основі компетентнісного підходу в Вірменії, Грузії та Україні», «Підвищення якості освіти»), 3 проєктів транскордонного співробітництва «Румунія-Україна-Республіка Молдова», проєкту Jean Monnet «Open Online Course of European Integratine», норвезько-українського проєкту з професійної перепідготовки та соціальної адаптації військовослужбовців, ветеранів та членів їх сімей. 

Сьогодні на факультеті реалізуються міжнародні наукові проєкти (ILCA «Innovation Laboratories for Climate Actions)», TURBO «Реакція університетів на великі перешкоди: Розбудова стійкої вищої освіти для реагування на суспільні кризи та управління ними», AIFEU «Штучний інтелект у фінансових установах ЄС», «Національна ідентичність та економічна інноваційність як фактори національної і міжнародної безпеки країн на прикладі Німеччини та Австрії», INTERADIS «Інтеграція та адаптація іноземних студентів», «Локалізація економічної освіти для країн V4 і за їх межами)», міжнародна програма дистанційного навчання від CERGE-EI Foundation. Спільно з Інститутом доктора філософії Яна-Урбана Сандала (Норвегія) щороку на економічному факультеті проводиться «Школа соціального підприємця. Інновації-Бізнес-Суспільство».

У рамках короткострокових та довгострокових програм міжнародної академічної мобільності (Erasmus Mundus, Erasmus+, Direct Mobility та інших програм) студенти та викладачі економічного факультету регулярно проходять стажування та беруть участь у міжнародних конференціях, круглих столах та семінарах в університетах Австрії, Іспанії, Франції, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Румунії, Словаччини, Італії.

Студентська самореалізація є центральним елементом системи соціально-гуманітарної та виховної діяльності на економічному факультеті. Щороку представники органів студентського самоврядування виступають організаторами та беруть участь у факультетських і загальноуніверситетських заходах національного, інтелектуального, трудового, громадсько-правового, морального, художньо-естетичного, екологічного, фізичного виховання.

Студенти економічного факультету є багаторазовими переможцями загальноуніверситетських конкурсів «Студент-студентка року», «Університет має талант», «ЧНУ ловить ритм», «Від Івана до Йордана», конкурсів КВН, фестивалю гумору «Прикол HUB», конкурсу «Шевченківські читання», а також організаторами факультетських конкурсів «Міс-містер економічного факультету», «Міс-містер баланс», «Кращий з перших», «Зіркові дуети» та ін. Спартакіада студентів ЧНУ є яскравим свідченням спортивної міці студенської молоді факультету, що втілено у постійних призових місцях та особливих здобутках у командних іграх з футболу, баскетболу, волейболу та шахів.

Студентська молодь факультету не стоїть осторонь соціально-важливих питань та проєктів. Соціальний напрямок роботи є одним із найважливіших для студентських лідерів. Студентство факультету активно організовує благодійні акції, стає донорами, займається волонтерською діяльністю та проводить соціальні челенджі. 

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності